HOTEL MERİ BÖLGE HAKKINDA
Fethiye Batı Akdeniz'deki antik yerleşim yerlerinin en önemlilerinden biri olan Fethiye'nin tarihi M.Ö. 4. YY'a dayanmaktadır.. Likyalılar döneminde Likçe adı aydınlık ülke anlamına gelen Telmessos, Ortaçağ'da Rumca "uzak diyar" anlamına gelen M EĞRİ adıyla tanınmıştır.
 
Likya döneminden günümüze lahit mezarlar ve kaya mezarları kalmıştır. Ortaçağ izlerini taşıyan kale şehrin güneyinde yükselir. Akdeniz iklimin hakim olduğu yörede hiç kar yağmaz. Hava sıcaklığı kış aylarında genellikle 10 derecenin üzerindedir.
 
Deniz suyu sıcaklığı kış aylarında dahi 15 derecenin altına pek düşmediğinden, çok yağışlı ve soğuk birkaç günün dışında bütün bir yıl denize girmek mümkündür. Doğal güzellikleri, zengin tarihi ve kültürel mirası ile Fethiye, Dünya çapında haklı bir üne kavuşmuştur.
Ölüdeniz Tanrının dünyaya bahşettiği cennet olarak nitelenen Ölüdeniz, ülke sınırlarını aşan ünüyle, dünyaya mal olmuş bir turizm merkezidir. Fethiye'ye 15 km. uzaklıktadır.
 
Belceğiz plajının kuzeybatıya doğru Kumburnu boğazını oluşturmasıyla açık deniz dalgalarından korunaklı hale gelen koy, ölü gibi hareketsiz olduğu için Ölüdeniz adını almıştır.
 
Doğanın eşsiz güzelliği,inci gibi kumsalı, berrak yeşilden turkuaza değişen denizi ile Ölüdeniz' de kış aylarında bile deniz sıcaklığının 19 C nin altına düşmemesi ve gece- gündüz sıcaklık ortalamasının 12 C dolaylarında olması kış tatillerinde de ideal bir tatil beldesi olmasını sağlar.
Kayaköy Fethiye'ye 7 km. mesafede olan köyün kesin tarihi bilinmemektedir. M.Ö.3. ve 4. YY'dan kalmış kaya mezarlarının varlığı bu köyün o yıllarda da iskan görmüş olduğunun delilidir. Köyde bugün için Osmanlı hakimiyetinde yaşamış ve 1924 yılında Türkiye ve Yunanistan arasında yapılan nüfus değişimi anlaşması gereği köyü boşaltan Rumlardan kalma kalıntılar mevcuttur.
 
Akdeniz mimarisi örneği taş evler, okullar, kiliseler, şapeller, iş atölyeleri, diğer yapılar ve birbirine açılan dar sokakları ile adeta mimari bir laboratuar görünümündedir.
 
Kaya köyü Anadolu kültür mozayiğinin bir parçası olarak korunuyor ve yakın bir gelecekte restorasyon ve planlama çalışmalarının tamamlanması ile dünyaya örnek olacak bir dostluk, bilim, ve sanat köyü haline dönüştürülecektir.
Saklıkent Saklıkent Kanyonu Fethiye'ye 50 km uzaklıktaki benzersiz bir doğa harikasıdır. Yüksekliği yer yer 600 m.' yi bulan ve 18 km. uzunluğundaki muhteşem kanyonda yaklaşık 3 km.'lik yolu, suların içinden yürüyerek ve kayaların üzerinden geçerek kat edebilirsiniz. Yaz aylarında kanyonun buz gibi suyunda ve serinliğinde, alabalık yiyebilir ya da maceraya atılabilirsiniz.
Kelebekler Vadisi Ölüdeniz'den 3-4 deniz mili uzaklıkta, etrafı 350 m. yükseklikteki dağlarla çevrili bu ilginç vadide ilkbahardan başlayarak 9-10 ay boyunca 30 tür gündüz 40 tür de gece kelebeğinin yaşam sürecini izlemek mümkündür.
 
Kelebekler vadisinde yanınızda götüreceğiniz çadırlarda ya da ahşap çardaklarda gecelemek mümkündür. Vadide zengin bitki örtülü yürüyüş sonunda dik ve yüksek yarlardan sonra iki küçük şelaleye ulaşmak mümkündür.